1000 mil 2017 8/10: GSB 3/4 Beskid Sądecki & Gorce (129 km)

1000 mil 2017 8/10: GSB 3/4 Beskid Sądecki & Gorce (cca 129 km)


Radziejowa
1.7., 52. deň = 10. deň GSB, 14 km (nocľah Jaworzyna Krynicka)
 
Budím sa do zamračeného rána a prichádza dážď. Neprestáva, ale pritvrdzuje. V Mochnaczke si kúpim niečo dobrého, dvakrát sa vraciam z nesprávnej odbočky a v lejaku stúpam na Huzary. 864 m n.m. a trápnych 6 km, hneď za kopcom je civilizácia, mesto Krynica-Zdrój, ale dalo mi to zabrať. Za dopoludnie stihlo premoknúť všetko od nepremokavej bundy a nohavíc, cez flísku pod bundou až po značnú časť obsahu batohu, o kedysi nepremokavých botách pomlčať. V Krynici ako prvé kupujem a zožeriem celú čokoládu, z toho sa stáva rituál pri každom príchode do civilizácie. Potom dlho márne hľadám podnik, kam by malo zmysel si sadnúť na obed – podmienka je wifi a rozumné ceny, chodím hore-dole daždivou Krynicou a je mi v mokrých veciach zima. Dodatočne som zistila, že som asi nehľadala v správnej časti mesta, jeden príjemný podnik sa však predsa len našiel, tak obedujem a suším. Keď vyleziem, neverím – obloha modrá a jasná, ulice suché, vonku sa prechádzajú ľudia v tričkách. Akoby sa ten poldňový lejak vôbec nekonal. Pokračujem na Krynickú Jaworzynu. Predtým ešte jeden kopec, z ktorého sa zas zostúpi na asfaltku. Tam stretávam v protismere jedného chalana a potom dievčinu, ktorá ide tempom dobrých 40 km za deň. Klobúk dolu. Ja dnes nedám snáď ani 15 km. Keby som prečkala najväčší dážď v Mochnaczke a vyrazila až okolo obeda, vyšlo by to nakoniec rovnako, ale oveľa príjemnejšie, než ísť nasilu ďalej v dočasne zhoršených podmienkach a potom potrebovať dlhý oddych v civilizácií kvôli únave. Beriem si z toho ponaučenie. Začína Beskid Sądecki, oproti Beskidu Niskemu sa krajina výrazne mení. Už to nie sú lúky, lesy a dedinky, ale hrebeň nad 1000 m n. m. Z lesov mizne jedľa a v západnej polovici GSB sa už nevyskytuje. Na Krynickej Jaworzyne sú rekreačné centrá a zjazdovky. Výhľady ukazujú za mnou v diaľke Kozie Żebro aj Rotundu a na slovenskej strane Stebnícku Maguru. Tam niekde za kopcom je Bardejov. Na západ ešte ďaleko, ale posúvam sa. Jaworzyna Krynicka je presne v polovici GSB, cca 260 km na obe strany. Staviam stan na lúke so zjazdovkou.

Hot weather is over, rainy morning and the rain getting heavier. Shop in Mochnaczka Niżna. Very wet walk over Huzary hill to Krynica-Zdrój spa town, cold, wet and tired I had a lunch in a restaurant. When I got out, the sky was suddenly completely blue. Spent too long time in the town, not many km this day. Realized it might be better to take a half day break in the worst weather, otherwise I just get uselessly exhausted and then need a long break anyway. Met some GSB hikers opposite direction. Most Polish GSB hikers get accommodation in huts, pensions or official campsites (with tents to hire) every night and they were surprised when I said I carry a tent and sleep just anywhere. (To compare, on SNP trail in Slovakia a tent or tarp is standard and for many sections there are no accommodation possibilities). Entering Beskid Sądecki, different landscape, altitudes over 1000 m a. s. l. and no more firs in the forests nowhere in the western half of the trail. I reached half way (ca 260 km) of GSB and camped on the top of a ski piste on Jaworzyna Krynicka.

2.7., 53. deň = 11. deň GSB, 30 km (Niemcowa)

Ráno je jasné, v údoliach inverzia, a prvýkrát sa mi ukazuje pohľad na Vysoké Tatry zo severnej strany. Na jednom rúbanisku sa mi prvýkrát cestou na západ ukáže aj Kráľova Hoľa – wow! Cesta vedie lesom bez väčších prevýšení, pri chate PTTK prestávka. Postupne sa zaťahuje a začína pršať. Bučiny a smrečiny, na lúkach porasty čučoriedok. Zostup do mestečka Rytro – horské hrebene tu majú dĺžku vždy tak na jeden deň, takže netreba nosiť veľa zásob. V Rytre je hrad, ale nejdem tam, už dosť prší. Obchody tri, ani jeden nič moc. V Rytre prečkám dážď a dám si pizzu a pivo, na rozdiel od Krynice za dobrú cenu. Váham nad ubytovaním, ale pokračujem ďalej do kopca. Gazdovstvá, lúky, pasúce sa zvieratá, slnečný podvečer. Stretnem pár ďalších GSB-čkarov, nie je to prvýkrát, čo sa čudujú, že neriešim ubytovanie na chatách alebo v „agroturistikách“. Prekvapilo ma, že skoro všetci Poliaci chodia GSB bez stanu a každý deň si niekde platia ubytovanie (trasa na to ponúka možnosti a ceny sú prijateľné). Napriek spaniu pod strechou ale väčšinou majú podobne veľké batohy ako ja. Na môj polkilový stanový prístrešok z Aliexpressu za 50 eur, ktorý už na tejto ceste zvládol pár riadnych búrok a vadí mu len silný vietor, som si vlastne s veľkou rezervou ušetrila už len tým, že sa tie 3 týždne na GSB neubytovávam – a bude slúžiť dúfam ešte pár rokov. Môj cieľ je vrch Niemcowa. Veľká lúka a čučoriedčie, okolo smrečiny, ale na spanie sa mi nepozdáva kvôli zveri. Vraciam sa kúsok ku starým ruinám bývalej školy a táborím zas raz pod čerešňou. Neďaleko je gazdovstvo a odtiaľ prídu brat a sestra, kupodivu ma nevyhadzujú, ale naopak vravia, že keby mi bola zima, mám ísť do tamtoho domu ku ich známym – oni bývajú za kopcom. Chalanisko si prisadáva k ohňu a chce sa družiť, slečna ide ďalej. Síce mu musím dôrazne vysvetľovať, že naozaj nemám záujem sa objímať, ani kamarátsky, a že by mu malo vadiť, že je odo mňa o desať rokov mladší, ale inak je v pohode a večer slušne odíde. Zisťujem, že keď sa vás Poliak spýta, „Jesteś panna?“, nie je to ani kompliment na váš mladý výzor, ani dôsledok miestnej katolíckej morálky, ale otázka na váš rodinný stav (slobodná). Kupodivu chalan nevedel nič ani o tom, že pred Slovákmi nie je vhodné príliš rozoberať „šukanie“ ani „drogy“, a to býva kúsok od hraníc. :-)

Beutiful morning with low clouds in the valleys. For the first time on the way west I can see High Tatras. Also recognized Stebnícka Magura and later Kráľova Hoľa – happy to see that I‘ve already moved on this far. Easy trail on the ridge, early lunch break by another mountain hut, rainy afternoon, pizza, beer and little shopping in Rytro until the rain is over. Nice views on the way up to the next part of the ridge. Camping on a meadow before Niemczowa near the ruins of an ancient school. A guy living nearby stopped by my campfire and we talked for a while.

3.7., 54. deň = 12. deň GSB, 22 km (Krościenko nad Dunajcem)

Daždivé ráno, poučila som sa a vyrážam neskôr, až keď sa to vyprší, aj tak mi vychádza kratšia trasa. Cez Niemcowu po hrebeni na Radziejowu, tam je rozhľadňa, vidno Trzy Korony v Pieninách, hrebeň predo mnou aj za mnou, Tatry sa schovávajú v mrakoch. Stále častejšie sú aj výhľady na rúbaniskách, kde trčia zbytky suchých smrekov. Aj tento hrebeň je bez veľkých prevýšení. Pri chate PTTK si dávam prestávku na terase s výhľadom na Tatry pod mrakom. Počas ďalšej cesty lesom sa mi v hlave vynárajú moji osobní démoni z jednej minulej traumy, pretože mi ju pripomína rameno pri dlhšej chôdzi s trekovými paličkami, dlho neviem myslieť na nič iné... Spomínam si, čo sa písalo o démonoch a pustovníkoch u sv. Jána z Dukly... Večer prichádzam do Krościenka nad Dunajcem, vstupná brána do Pienín, ale tam teraz nejdem. Pekné mestečko, dlho otvorený obchod, len váham, čo s ubytovaním. Stále ho odkladám na „zajtra“, pôvodne som mala plán tak raz za týždeň. Takto večer sa mi to už nechce riešiť, to by som sa len vyspala v posteli a nemala čas využiť iné civilizačné vymoženosti. Zisťujem, že najlepšie miesto, kde v Poľsku hľadať free wifi, je zrejme pred poštou. Predpoveď počasia nie je veľmi optimistická, na každý deň hlásia nejaký dážď, ale našťastie nie v kuse. Táborím pri kríži na lúke nad mestom.

Rainy and lazy morning. Easy trail on the ridge, view tower on Radziejowa mountain, some of the spruce forests are dry and there are cuttings, lunch break by a mountain hut. Views of Trzy Korony mountain in Pieniny and of High Tatras, but they were hidden in clouds. Evening in Krościenko nad Dunajcem town, big supermarket, free wifi trom the post office, camping on a meadow with a cross above the town.

4.7., 55. deň = 13. deň GSB, 38 km (Stare Wierchy)

Dlhý deň. Vstupujem do pohoria Gorce. Rýchlym krokom, rovnou cestou s pozvoľným prevýšením stúpam na Lubań. Po ceste pekné lúky, výhľady na Tatry a pár prístreškov, tu by sa tiež dobre spalo. Hore suché zbytky smrekov, rozhľadňa a baza namiotowa. V takýchto poľských kempoch majú postavené aj erárne stany, netreba mať vlastný. Celé to pôsobí skautsky. Ceduľa pri kríži hlási, že aj Ján Pavol II. mal rád Lubań. Na rozhľadni silno fúka, ale aj v tom vetre sa snažím najesť. Už je vidno môj dnešný minimálny cieľ – vrch Turbacz s nevýraznou panorámou, ešte je ďaleko. Prvýkrát sa v diaľke ukazuje Babia hora. Po strmom zostupe je už cesta pomerne rovná, idem rýchlym krokom, osada Studzionki a križovatka s asfaltkou. Snažím sa držať tempo, až dokým nepríde hlad, obed som odkladala. Nakoniec obedujem na rázcestí v lese a potom zisťujem, že len kúsok ďalej vyššie je obrovská lúka, čučoriedky a okolo smreky, s lavičkou a výhľadom na Tatry a vzďaľujúci sa Lubań. Udolím sa valí veľká čierňava, Tatry sú pod ňou schované. Avizovaná búrka evidentne zvolila inú trasu, než predpovedali, aj kvôli nej som sa ponáhľala. Zapršalo len trochu. Topánky sa začínajú rozpadať kritickým spôsobom, ešte kúsok a už sa v nich ozaj nebude dať chodiť. Tvorím krízový plán, zajtra v meste prinajhoršom nejaké botasky snáď zoženiem. Provizórna oprava čiernou lepiacou páskou nedrží. (Nakoniec topánky vydržali celkom v pohode ešte dva týždne.) Pokračujem cez ďalšie smrečiny, niektoré suché a polámané, a hôľne lúky s bačom a ovcami na Turbacz. Je tu veľká horská chata, ale nechce sa mi ubytovávať medzi toľkými ľuďmi a bandou skautov. Turbacz (1310 m n.m.) ukazuje výhľady na Babiu horu pomedzi suché a vylámané smreky. Už je večer, ale rýchlym krokom pokračujem cez ďalšie polámané lesy ešte dve hodiny s odhodlaním ubytovať sa na chate PTTK na Starych Wierchoch. Lenže zas nič z toho, pretože kúsok pred ňou stretnem na lúke malú drevenú chatku, studňa, lavičky, tak tam rozkladám stan – nechce sa mi na chatu medzi ľudí.

Entering Gorce mountains, fast and easy ascent to Lubań with a view tower and an official campsite. Very windy. First views of Babia Góra, the highest point of GSB. Fast walk on mostly easy forest trail to Turbacz, hurrying because of storm forecasts, luckily they missed me, but I could see the huge grey clouds completely hiding Vysoké Tatry from the big meadows before Turbacz. Shoes are starting to really fall apart and make me worry. Sheep flock and a crowded hut. Turbacz mountain with damaged forests. It’s late, but I decide to go on, camping before Stare Wierchy near a small hut.

5.7., 56. deň = 14. deň GSB, 25 km (za Jordanówom)

Ráno prichádza auto a v ňom domáci. Ale sú priateľskí a nevadí, že som tam spala, mladí ľudia, nejdú hneď na chatu, ale niekam sa prejsť. Na krátkom úseku prechádzam okolo dvoch chát PTTK. Keď sa zastavím v druhej pre vodu, objaví sa šanca – na záchode majú nestráženú sprchu a funguje! Neváham a nenápadne ju využijem – hneď sa cítim spôsobilejšie na dnešný prechod civilizáciou. Smerom k mestu Rabka-Zdrój pribúda výletníkov a rodiniek na prechádzke. V Rabke ma sklamala absencia môjho obľúbeného supermarketu Delikatesy Centrum, kde už idem na istotu stále po tých istých potravinách (lacná čokoládová nátierka a podobne). Obedujem pri drevenom kostolíku, ktorý slúži ako múzeum. Za mestom stretávam ďalšieho GSB-čkara v protismere. Upozorňuje ma, že nasledujú lúky, kde sa značka často stráca. „Treba šukať a šukať a šukať“. Potom trasa križuje asfaltku do Zakopaného a tam je „budowa“ (stavenisko). Pri obchádzaní budowy som značku stratila a musela šukať za pomoci GPS. Podľa rozpisu sa práve tu končí etapa trasy „Gorce“. Prichádza hluché miesto, než sa dostanem k ďalším horám. Názov dediny Skawa mi asociuje názvy kapiel nemenovaného hudobného žánru. Prichádza silná búrka, takže si v Skawe kupujem lahváča a chlapík zo susedstva obchodu mi dovolí posedieť uňho na terase a dobiť baterky. Večer prechádzam mestečkom Jordanów, ktoré je výnimočne o dosť väčšie a civilizovanejšie, než to podľa mapy vyzeralo. A ja si tu takto šľapem potme po červenej značke po asfaltke a neviem, kde budem spať. Plán je nakúpiť tu zásoby na tri dni. Nájdem Delikatesy Centrum otvorené do 22h, ideálne, môžem to vyriešiť už dnes. Navyše chytám wifi (zistenie, že aj naďalej má každú chvíľu pršať). Na hľadanie ubytovania je neskoro, tak o pol 11 s plným batohom opúšťam Jordanów, kvôli pokročilému večeru žiaľ bez fotodokumentácie jeho krás, nie že by tam nejaké boli. A spúšťa sa ďalšia poriadna búrka. Hľadám potme nejakú rozumnú lúčku, čo by nebola príliš blízko domov a nemala privysokú trávu. Idem ešte kus a nakoniec vedľa železnice, sláva, opustená ruina domu – síce v žalostnom stave, ale je to strecha nad hlavou, podo mnou udupaná hlina, ale sucho. Teším sa, ale bivak zaraďujem do rebríčka top najhorších miest na spanie na celej ceste. Konzultácia s GPS, kde vlastne som, ma zneisťuje – podľa mapy mimo značky, ale večer potme som ju určite videla. (Našťastie sa ráno ukáže, že som správne, trasa bola zrejme preznačená).

In the morning I passed around two mountain huts and managed to secretly take a shower in the second one – after two weeks. Feels good before entering Rabka-Zdrój, another spa town. The nice wooden church is a museum. The trail goes on throught some meadows and settlements, in some places not very well marked. In Skawa village a big storm came, so I stopped for a beer. Jordanów town is bigger than expected and I came there late evening. Big shopping in a supermarket with long opening hours and then difficult search for a campsite behind the town in another storm. Slept in the ruins of an old house by the railway.

Jaworzyna Krynicka